בלוג

איך להרויח כסף מבלוג? איך עושים כסף מבלוג

113 צפיות בעמוד

בשנים האחרונות תופעת הבלוגינג תפסה תאוצה גם בארצנו הקטנטונת אחרי שבחו"ל העניין הפך להיות מאוד מפותח בעשור האחרון.

בחו"ל המפרסמים הבינו די מהר את הפוטנציאל הטמון בבלוגים כעוד ערוץ מדיה – מה רע בקהל ממוקד ונישתי שמרוכז במקום אחד, בד"כ במחירים אטרקטיביים לפרסום ועם תוצאות די מהירות ומיתוג המוצר שלך כאמין?
בארץ כמו בארץ לקח עוד כמה שנים עד שמשרדי הפרסום ויחסי הציבור וגם חלק מהלקוחות שמנוהלים ע"י חבר'ה צעירים שפעילים במדיה ומבינים את הכוח הרב של האינטרנט ,  הבינו שהבלוגים בארץ הם מדיה פרסומית די מוצלחת.

את הבלוג שלי , 2BMOMMY , התחלתי לכתוב לפני 5 שנים וקצת.
התחלתי כבלוג בבלוגיה של תפוז, די מהר הבנתי שזה סוג של תרפיה עבורי עם ההיפראקטיביות שלי ופשוט פרקתי למקלדת את כל התסכולים (התחלתי לכתוב בזמן הניסיונות להקלט להריון הראשון ונקלטתי כמה ימים אחרי כן).

אחרי שנה כשראיתי שאנשים נכנסים כדי לקרוא את הדברים שאני כותבת שבעצם כתבתי בשביל עצמי, החלטתי לצאת החוצה לבלוג חיצוני. בעלי בנה לי בלוג בוורדפרס ומשם הכל היסטוריה. הבלוג ליווה אותי מתחילת ההריון הראשון, חוויות ההורות של ילד ראשון, ההריון השני שלא הצליח וההריון השלישי של תאומות והורות לתאומות שהיא מאתגרת ומעניינת.

כשהקמתי את הבלוג העצמאי, היתה לי פנטזיה שיום אחד יהיו לי 1000 כניסות בחודש, ואולי אני אצליח להרויח כמה גרושים מהבלוג.
עם הזמן הבלוג גדל, הפך למגזין, ו-5 שנים אחרי כבר יש לבלוג 110,000 כניסות בחודש והוא ממשיך לגדול באופן עקבי ומהווה עבורי מקור פרנסה ראשי.

כיום הוא הבלוג המוביל בארץ בתחום של הריון, לידה , הורות וצרכנות תינוקות.

את הבלוג ניהלתי במקביל לעבודה רגילה וסטנדרטית במשך 3 שנים, וכשהגעתי ל-30 אלף כניסות בחודש לפני שנתיים וחצי בערך והתחלתי לקבל פניות לשיתופי פעולה, החלטתי שאני מתפטרת והולכת להרויח כסף מהבלוג. אנשים הסתכלו עלי במבט של "את לא שפויה" ואמרו לי ש"אי אפשר להרויח כסף מבלוג!"
ובכן, כאוהבת אתגרים, שמחתי להוכיח לכולם, כמה חודשים אחרי כן – שהם טעו ואני צדקתי.

אז אני יודעת שיש כאלה מכם שקוראים את הפוסט הזה כרגע, מחפשים השראה, מחפשים דרך לעשות כסף, ובמיוחד בשבילכם החלטתי לחלוק כמה טיפים שעזרו לי להגיע לאן שהגעתי.

אז איך כותבים בלוג? איך מתחילים לכתוב בלוג ?

ראשית, חשוב שתהיו מאלה שאוהבים לכתוב, שיודעים לבטא את עצמם היטב על הכתב. אם לוקח לכם שעה וחצי לכתוב מאמר ואתם מרגישים שזה מאמץ גדול עבורכם, ותרו על העניין. זה לא בשבילכם.

אל תכתבו בשביל הכסף . תכתבו בשביל הנשמה.
כן, אני יודעת שזה נשמע כמו קלישאה, אבל בכל זאת, הרבה אנשים אמרו לי שיש משהו באותנטיות ובחשיפה העצמית הזו שלי אל הגולשים שגורם להם להתמכר לפוסטים ולכתיבה שלי, להשאר מעודכנים ולדעת מה קורה לי בחיים.
היו לי תקופות שלא כתבתי במשך שבוע ואפילו שלושה שבועות, אבל יש לי חוק. אם אין לי השראה, אני לא כותבת. זה לא יצא טוב ואני סתם אתקע עם עצמי ואתבאס על הפוסט שהוא לא באמת "אמיתי".

ועוד דבר חשוב לפני שמתחילים – אם אתם מחפשים דרך להרויח כסף מהיר, זו לא הדרך.
להרים בלוג מצליח לוקח במינימום שנה, לפעמים שנתיים, מאוד תלוי בנושא ובנישה וברמת המעורבות האינטרנטית שלכם ועד כמה הכתיבה שלכם מרתקת את הגולשים וגם כמה זמן פנוי יש לכם כדי לתחזק את הבלוג ולהעלות תכנים חדשים ומקוריים.
לי לקח 3 שנים עד שהתחלתי להרויח בקטנה מהבלוג ובהמשך עם הרבה עבודת שיווק הרווחים גדלו.

איך לכתוב בלוג? – כל המידע וההסברים כאן בקישור

התמקדו בנושא מסוים. רצוי שהבלוג שלכם יפנה לקהל גולשים מסוים, כך גם מבחינת קידום של התכנים בגוגל יהיה לבלוג קל יותר להתקדם בתחום שבו הוא עוסק, וגם בהמשך , יהיה לכם יותר קל לפנות למפרסמים. אם זה בלוג על הורות, עיצוב, בישול וכו'.

אם אתם רוצים לעשות כסף מבלוג – צאו מהבלוגיות.

תקנו דומיין , תבנו בלוג בוורדפרס (הפלטפורמה הכי נוחה , פשוטה, ידידותית למשתמש וגם לגוגל) ותתחילו לכתוב. אפשר בהחלט לקחת תכנים שכתבתם בבלוגיות ולשים אותם אצלכם, רק הקפידו להסיר אותם מהבלוגיות הגדולות.

אז איך אפשר לעשות כסף מבלוג?

1. מודעות אדסנס – מודעות גוגל – מודעות קטנות שממוקמות במתחמים מוגדרים מראש על ידכם בדפי הבלוג. המודעות מוצגות בד"כ בהקשר לטקסט שמופיע בפוסט ועל כל הקלקה על מודעה מצד הגולשים שלכם, אתם מרויחים כסף. זה יכול לנוע בין כמה סנטים לדולר, אבל כשיש מאות ובהמשך אלפי עמודים נקראים באתר, זה מצטבר ויכול להגיע לסכום של כמה מאות דולרים בחודש. אני עושה את זה בהצלחה מבלי להתאמץ.
2. תוכניות שותפים – affiliate program- מודעות באנרים שיתופיים שאתם מקבלים תשלום בד"כ לפי לידים. ליד הוא כאשר גולש מקליק על הבאנר וממלא פרטים למוצר או שירות. בתור התחלה זה יכול להיות נחמד, רק שימו לב שאלה שמציעים לכם פרסום עם לידים במקרים רבים מפרסמים מוצרים לא כל כך מבוקשים כך שכמות הלידים יכולה להסתכם בלידים ספורים בחודש או כלום, כשעל כל ליד אתם מקבלים בין כמה שקלים לכמה עשרות. בהתחשב בעובדה שזה גוזל מכם שטח פרסום שאפשר לקבל עליו כסף ומקנה חשיפה רבה למפרסם אצלכם באתר תמורת תשלום מינימלי, אני מצאתי את תוכניות השותפים כלא משתלמות.
3. כתבות יח"צ – מרבית הבלוגרים העצמאיים מקבלים פניות ממשרדי יחסי ציבור עם מגוון כתבות. יש עם זה בעייתיות. מצד אחד הבלוגר זקוק לתוכן, מצד שני זה תוכן שמופץ במקביל לעוד עשרות אתרים אחרים, מה שלא ממש יקדם אתכם בגוגל ויותר מדי כתבות כאלה עלולות לפגוע בקידום של האתר שלכם.
דבר נוסף שחשוב לזכור – הבלוג שלכם הוא לא לוח מודעות של משרדי יחסי ציבור!
הם מקבלים מספיק כסף מהלקוחות ואתם בהחלט יכולים לדרוש תשלום סמלי של 200-300 ש"ח תמורת פרסום של פוסט או כתבה פרסומית אצלכם בבלוג. רק חשוב במידה והם כותבים את התוכן שהוא יהיה מקורי, וחשוב לשמור על יושרה מול הגולשים שלכם ולהדגיש את העובדה שמדובר בתוכן פרסומי. תאמינו לי, הם יעריכו את זה והאמינות שלכם תשמר באופן הזה.
4. סקירות מוצרים – אם הגעתם למצב שמשרדי יח"צ ובעלי עסקים פונים אליכם לסקירות של מוצרים, זה אומר שמצבכם טוב. כמובן שאתם יכולים גם לפנות בעצמכם לחברות, יבואנים או בעלי עסקים מהתחום (רק כדאי שיהיו כמה אלפי גולשים בבלוג מדי חודש)ולהציע להם לסקור את המוצרים. זה יכול להיות תמורת תשלום סמלי של 200-300 ש"ח לכתבה או במידה והמוצר בשווי של כמה מאות שקלים אז אפשר לכתוב את הסקירה בתמורה למוצר. זכרו תמיד להיות אמיתיים, כנים ואובייקטיבים ולזכור שהגולשים לא מטומטמים ומריחים פרסומת סמויה מקילומטרים.פוסטים כאלה אני תמיד פותחת במשפט : "קיבלתי להתנסות, התנסיתי" וכו', כך שהגולשים שלי יודעים שאם אני ממליצה על משהו, זה כי אני באמת חושבת שהוא טוב. אם אני חושבת שמוצר הוא לא טוב, אני אכתוב את הביקורת בצורה עדינה ואדגיש שזו רק דעתי ובמרבית המקרים גם אתייעץ עם הלקוח אם הוא עדיין רוצה לפרסם את הביקורת.
5. פעילויות גולשים – ברגע שיש לכם קהילה של כמה אלפי גולשים בחודש, אפשר לפנות לחברות יח"צ ולהציע להן פעילויות עם הגולשים ללקוחות מתחום העיסוק של הבלוג.הגולשים שלכם ישמחו לקבל ערך מוסף ומתנות ואם יש מתנה שווה די מהר הדבר יעבור בפייסבוק ובפורומים ואתם תגדילו את התנועה בבלוג ואת החשיפה שלו.
6. מפרסמים – באנרים – באנרים הם דרך מאוד טובה להרויח כסף באמצעות הבלוג. במידה ויש לכם למעלה מ-10-20 אלף גולשים בחודש, אפשר להכניס לבלוג מערכת הגשה – יש תוכנות כמו OPENX או double click , שהן חינמיות. אתם מגדירים את הקמפיינים במערכת, מקבלים קוד HTML שאותו אתם מדביקים במקום הייעודי בבלוג ואז אתם יכולים לקבל גם דוחות על כמות חשיפות והקלקות מדויקות לקמפיינים ולעבוד בצורה מסודרת עם הלקוחות שלכם.

הרבה אנשים מדברים על קידום, על להכניס המון תכנים מאותו נושא, אך אני מאמינה באותנטיות. בלשמור אמונים לעצמכם. לחשוב על הערך המוסף שאתם יכולים לתת לגולשים שלכם, אם באמצעות התחום של הבלוג או הידע שלכם. את המידע ה"יבש" הרגיל יש בכל מקום היום.
תהיו ייחודיים, תכתבו על מה שאתם אוהבים, תכתבו עם תשוקה לנושא, תאמינו לי שכשעושים את זה, זה עובר החוצה לגולשים.
יש עוד אינספור דרכים ורעיונות, צריך להיות יצירתיים. אפשר בהמשך לעשות שיתופי פעולה עם בלוגים אחרים, להחליף באנרים כדי לחשוף את הקהל לבלוג אחר ובחזרה, והכל תלוי בכם. כמה אתם מוכנים להשקיע וכמה אתם יצירתיים.
היום, 5 שנים אחרי זה הבייבי שלי. מי היה מאמין שאצליח להרויח מבלוג, להתעסק רק בבלוג, ולהיות מסופקת ומאושרת ממה שאני עושה בחיים.

אשמח לענות על שאלות ולתת טיפים נוספים : 2bmommyblog@gmail.com

חלי גורסוי.

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם.