בלוג

הבראת חברות : איך מתקיים התהליך לפי חוק חדלות פירעון

256 צפיות בעמוד

כאשר נכנסים למצב של חדלות פירעון חשוב לדעת שחדל פירעון מוגדר כאדם או בעל עסק אשר נקלע למצב שבו אין די בנכסיה הנזילים של החברה כדי לכסות על חובותיה.
במצב כזה ברור כי אין בקופת החברה מספיק כסף, הנושים השונים (ובתוכם העובדים, הספקים, בעלי המניות וההנהלה) מתחילים "להילחם" ביניהם על משאביה המוגבלים של החברה.

חשוב להזכיר לנושים את עובדת חדלות הפירעון בשל החשש שמא ייווצר מעין אפקט מסוים אשר עלול להרע את מצב החברה עוד יותר, עד לכדי מצב בלתי הפיך שיכול להניע לקריסת החברה.

ובכן, במיוחד עבור סיטואציות כגון זו, קיים צו הקפאת הליכים.

פעמים רבות חל בלבול בין תהליך של פירוק חברה לבין הליך הבראה.

ישנו הבדל עיקרי שפירוק חברה דומה למעשה להליך פשיטת רגל ומה שכן, במצב כזה עיכוב הליכים משפטיים מעכב את הנושים הלא מובטחים, אולם מנגד, הנושה מובטח נשאר "חופשי" ולא נפגע ממהלך עיכוב הליכים משפטיים.
ומסיבה זו סביר להניח שלמעשה אין לנושה מובטח אינטרס אמיתי לבקש או להסכים לפירוק, אלא לאחר שיקבל את המגיע לו והובטח לו.

בעת הבראת חברה לעומת זאת, הדין שונה, שכן צו הקפאת הליכים במקרה כזה, הינו צו הניתן על ידי בית המשפט המחוזי לצורך הקפאת כל הליכי הנשייה כנגד החברה ובתנאי שיש עד לערב מתן הצו, הצו עוצר הליכים שלא הושלמו ו"מקפיא" המשך מימוש נכסי החברה- הכל על מנת להביא לשיקום החברה.

נוכל לציין כי לפי סעיף 350 (ג) לחוק החברות, התשנ"ט-1999 מציין בפירוש כי צו הקפאת הליכים יכול להינתן במעמד המבקש בלבד.
בתי המשפט נוהגים לבקש את תגובת הנושים המובטחים (בד"כ בנקים) שעלולים להיות מושפעים מהחלטה זו, לעיתים אכן יסכימו נושים מובטחים להליך הבראת חברה, אם יגיעו למסקנה כי יש סיכויי רב שיצליח, וכמובן אם יראו כי יש בהבראה תוכנית כדי לשפר ולהיטיב אף את מצבם שלהם ולהשיא להם רווחים נוספים.

צו הקפאת הליכים אינו עומד בזכות עצמו, הליכה זאת מותנית בגיבוש הצעת פשרה או הסדר בין החברה לבין נושיה או בעלי מניותיה" ע"י הנאמן אותו ממנה בית המשפט לחברה.
אם יאושר ההסדר אותו מגבש הנאמן, על ידי הנושים הוא יובא לאישורו של בית המשפט, ובמידה ומאושר… הרי הוא מחייב את החברה ואת כל הנושים.

חבויות העבר של החברה מוסדרים בכתב הסדר המחייב את כל הנושים במידה שווה בין שהסכימו להסדר ובין שהתנגדו לו.

דרכם היחידה של הנושים להיפרד מהחברה היא רק בדרכים ובמידות המפורטות בהסדר.

לפני הבראת חברה חשוב לזכור:

לנושים אלה ניתן מעמד של נושה מובטח והם יקבלו את שכרם מקופת הנאמן אף ללא כל קשר להסדר הנושים המתגבש, שאם לא כן, סביר להניח שאכן יהיה קשה מאוד, שלא לומר בלתי אפשרי, למצוא מי שמוכן לעבוד עם חברה המצויה במשבר כאמור.
חשוב מאוד להצטייד עם עורך דין חדלות פירעון מנוסה אשר ייעץ לכם מה לעשות כדי לשמור על ערכי החברה ועל מתכונת החברה הנוכחי עם התחשבות בכל הפרטים הקטנים.

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם.